Alumni Achievement Past Award Recipients

YOUNG ALUMNI LEADERSHIP AWARD

1989
Benjamin L. Edwards '83
Mano B. Howard '80
1990
Jennifer (Proud) Mearns '82
1991
No Recipient
1992
Gretchen Hofmann '83
James O. Hallet '83
1993
Robert R. Roscoe '86
1994
Brian J. Terkelsen '86
1995
David M. Goodman '89
1996
James P. Arsenault '86
1997
Debbi-Jo Horton '88
1998
Mary Kozik '88
1999
Dana J. Bradley '92
2000
Jeffrey L. Hedberg '91
2001
Drew A. Diskin '95
2002
Randi L. Hiller '89
2003
Program Redesigned
2004
Shannon K. Dunnigan '93, '97MBA
2005
Marlin Hershey '91
2006
John D. Claypoole '90
2007
Tracy J. Noga '92
2008
W. Dustin Goldstein '95
2009
James A. Warner '99
2010
Nicholas Bohnsack '00
2011
Jennifer S. Parkhurst '97 '06 MBA
2012
Stephen L. Tully, Jr. '98
2013
Eric R. Handa '97
2014
John F. Del Vecchio '98

NELSON J. GULSKI ALUMNI SERVICE AWARD

1981
Nelson J. Gulski '26, '72H*
1982
Elvira (Cardarelli) Knight '26*
1983
E. Gardner Jacobs '21, '69H (posthumous)*
Lionel H. Mercier '30, '71H (posthumous)*
Walter C. Tillinghast '53, '88H
1984
No Recipient
1985
John J. Fitzgerald '53
1986
Helen (Sito) Bochenek '32, '34*
1987
Frank A. Delmonico '62, '92H
1988
Karl F. Ericson '58, '91H
1989
Michael T. Martin '72
1990
Solomon A. Solomon '56, '64
1991
Daniel F. Schmitt '73
1992
Jeffrey A. Ferrante '81
1993
Ernest A. Almonte '78, '85MST
1994
Catherine M. Parente '78
1995
Roland P. Talbot '39*
1996
Lucille (Gotsell) Killiany '46
1997
Nicholas J. Puniello '80
1998
Kenneth J. Sousa '87MBA
1999
Paula (Pascone) Iacono '69
2000
Paul V. '60 & Ruth (Hettinger) DeLomba '60
2001
Gerald J. Kirkwood '61
2002
Richard G. Carriere '82, '87MST
2003
Program Redesigned
2004
Jennifer Proud Mearns '82
2005
Buzz Waltman '76
2006
Raymond R. Grigelevich '91, '00MBA
2007
John D. (Jack) Callahan '56 '05H
2008
Siro T. DeGasperis '57
2009
J. Steven Cowen '69
2010
Diana (Policastri) Marro '58
2011
Steven N. Berman '68 John M. LaRocca, Sr. '70
2012
H. James Magee '88
2013
Diane (Zordan) Wardyga '77
Alan Wardyga '77 '84 MBA
2014
Carol (Carlson) Shibley '73
Julio Vasquez-Pretto '88

DISTINGUISHED ALUMNUS/A AWARD

1981
Anthony J. Giglio '57
Edward F. Darcy '51*
Paul R. Cone '36, '39
1982
William J. Sheehan Esq. '42*
Mills C. Perry '49
Ralph R. Papitto '47, '87H
1983
Nicholas W. Janikies '57, '86H
Paul V. DeLomba '60
William H. Gaudreau '50
1984
George E. Bello '58, '96H
Eileen (Cioe) Jaramillo '63, '69
M. J. Monteiro '50, '90H*
1985
Francis N. Alger '50*
Robert N. Boulanger '53*
Paul Gazzerro Jr. '54
1986
Robert H. Sweet '49*
Jean M. Belhumeur Jr. '54
James D. Baird '61
1987
Gregory T. Parkos '50, '88H*
Clarence W. Jarvis '36, '92H*
1988
Stephen E. Crowley '70
Biagio M. Maggiacomo '41*
Donald F. Walsh '51*
1989
James M. Gibney '68
Margaret S. Lawson '53
Joseph Ravalese Jr. '54
1990
Donald A. Lopes '58
Steven H. Townsend '76, '80MBA
John S. Renza '43*
1991
Raymond W. Fogarty '79
1992
Matthew J. Boland '61*
William H. Doherty '68
1993
Jean R. LeComte '68*
1994
Alan E. Lang '52,
1995
James S. Richardson '68
1996
Raymond W. Iannetta '71
1997
John P. Henry '73, '81MST
1998
Jean (Chiodo) Campbell '77, '82MBA
Autino O. Maraia '58
Walter F. McLaughlin '69
1999
Alan J. Kluger '72
2000
William J. Conaty '67
Ernest R. Santoro '71
2001
Thomas Celona '69
2002
Roger T. Nolan '79MBA
2003
Program Redesigned
2004
Kristian P. Moor '81
2005
David E. Allardice '61
2006
Nancy J. Deviney '75
2007
Joy E. Tessier '88
2008
Andrew J. Thomas '89
1993
Jean R. LeComte '68*
1994
Alan E. Lang '52
1995
James S. Richardson '68
1996
Raymond W. Iannetta '71
1997
John P. Henry '73, '81MST
1998
Jean (Chiodo) Campbell '77, '82MBA
Autino O. Maraia '58
Walter F. McLaughlin '69
1999
Alan J. Kluger '72
2000
William J. Conaty '67
Ernest R. Santoro '71
2001
Thomas Celona '69
2002
Roger T. Nolan '79MBA
2003
Program Redesigned
2004
Kristian P. Moor '81
2005
David E. Allardice '61
2006
Nancy J. Deviney '75
2007
Joy E. Tessier '88
2008
Andrew J. Thomas '89
2009
Thomas A. Taylor '63 '98H
2010
Maj. Gen. (Ret.) Robert C. Dickerson, Jr. '73
2011
Kenneth M. Oringer '87
2012
Thomas F. Hewitt '68
2013
Joseph F. Puishys '80
2014
David N. Ricchiute '70
Diane A. Kazarian '83

DISTINGUISHED ALUMNUS/A AWARD GRADUATE SCHOOL

2011
Frank A. Stasiowski '75MBA
2012
Philip R. Graham '88MST
2013
Mirghavamaddin Bozorgmir (aka Amir Lear) '83 MBA
2014
Joseph R. Beretta '78 MBA

DISTINGUISHED FACULTY AWARD

1982
Patrick J. Keeley*
1983
Alice (Hines) McLaughlin '41*
Dorothy (Hines) O'Connell '41
1984
Burton L. Fischman
1985
Chester Piascik
1986
Michael Filippelli '83MST*
1987
John F. Jolley
1988
Alan D. Olinsky
1989
Mary Lyons
Judy Litoff
1990
Robert A. Provost*
1991
Ronald Deluga
1992
Marie B. Cote '54
1993
Michael F. Lynch
1994
Earl F. Briden*
1995
William B. Sweeney Jr.*
1996
Phyllis Schumacher
1997
Douglas Levin
1998
Frank Bingham '61, '72MBA
1999
Keith B. Murray
2000
Elaine M. Notarantonio '75
Joseph R. Urgo
2001
Richard M. Smith
2002
Judith McDonnell
2003
Program Redesigned
2004
Harold A. Records
2005
Robert Muksian
2006
Hong Yang
2007
Glenn Camp*
2008
Kathleen Simons '83
2009
Gaytha A. Langlois
2010
Peter J. Nigro
2011
Michael Roberto
2012
Elizabeth J. "Betty" Yobaccio
2013
Wendy Samter
2014
Madan Annavarjula

KEY TO THE COLLEGE AWARD

2002
Solomon A. Solomon '56, '64
2006
John D. (Jack) Callahan '56, '05H
2009
John S. Renza '43*
2010
Lucille (Gotsell) Killiany '46



* deceased

Due to change in the calendar year of this program from fall to spring, awards were not presented in 2003


Shop the 24/7 Bryant Store!

Shop the 24/7 Bryant Store!

Put your Bulldog pride on display with clothing for men, women, and children; gifts and accessories for your home, car, or office; and special holiday, tailgating, and graduation collections.

Learn More »
  

Support the Bryant Fund

Support the Bryant Fund

The Bryant Fund is a lifeline for the University, providing scholarships, supporting faculty, and enhancing educational facilities. This funding is needed every year, and has immediate impact.

Learn More »